A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/dbberdan/public_html/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 672

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/dbberdan/public_html/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 672

Deniz Berdan | Info
facebook twitter Thumblr
DB BERDAN
Founded in 2012, DB Berdan is formed by mother and daughter partners from Istanbul. The duo, that loves to use their own prints to tell their story, has their biggest inspiration from the streets and underground cultures. Unifying music, film and performance, their exquisite attention to detail is visible in every item. With their ironic humor, DB Berdan focuses on individuality, sophistication, and a dash of surrealism!
They have collaborated with international corporations like Starbucks, Nescafe, Braun, Redbull, Bioderma, Disney Company, Douglas Cosmetic, Ikea, Macro Center, Maybelline NY, and have also designed Katy Perry a costume for PepsiCo. In 2013, inspired by the movie “Oz The Great and Powerful”, they designed 4 costumes for the European launch of the movie in LWF Somerset house with Nicholas Kirkwood. Also, they were the first Turks that got into the international press release.

2012’de kurulan DB Berdan İstanbul’lu anne-kiz’in ortaklığından oluşan bir marka. Hikayeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven ikilinin en büyük ilham kaynağı sokaklar ve alt kültürler. Müzik, film ve performansı birleştiren koleksiyonlarında özenle tasarlanmış ve işlenmiş her ince detay göze çarpıyor. DB BERDAN ironik espri anlayışı ile bireysel, sofistike ve gerçeküstü bir marka!
Starbucks, Nescafe, Braun, Redbull, Bioderma, Disney Company, Douglas Cosmetic, Ikea, Macro Center, Maybelline NY gibi uluslarası markalarla çalışan DB BERDAN, aynı zamanda PepsiCo için Katy Perry’e kostüm tasarladı. 2013’de The Great and Powerful Oz filminden esinlendikleri 4 kostüm ile dünya lansmanında Nicholas Kirkwood ile birlikte yer aldı. Ayrıca Disney’in uluslararası basın bültenine giren ilk Türk oldu.
Deniz Berdan started her career as a fashion editor. She has concluded designing and designer consultancy into her 11 years of editing. Deniz is also interested in street art and has been doing rapidography and illustrations for a long time. She has raced in race courses and rallies. She raced as a fully licensed rally pilot in Europe and as second factory team in the Turkey championship.

Deniz Berdan kariyerine moda editörlüğü ile başladı. Onbir senelik yayıncılık deneyimine, tasarımcılık ve tasarım danışmanlığını da ekledi. Uzun süredir Rapidography, illüstrasyon yapan ve sokak sanatlarıyla ilgilenen Deniz ayrıca Pist ve Ralli’de Ford ve Citroen ile 2 fabrika takımında lisanslı pilot olarak Avrupa ve Türkiye Şampiyonasında yarıştı.
Her daughter Begum Berdan gained upper second class honors by completing BA Costume For Performance at London College of Fashion in 2015. Before that, she had completed foundation at Central Saint Martins. She loves working with the movement and enjoy combining historical figures with underground cultures and contemporary art.

Kızı Begüm Berdan BA Performans İçin Kostüm Tasatımı bölümünü London College of Fashion’da 2015’te teşekkürle tamamladı. LCF öncesi foundation’ı Central Saint Martins’de yaptı. Tarihi figürleri alt kültür öğeleri kullanarak modern sanatla birleştirmekten keyif alıyor, hareket ile çalışmayı çok seviyor.